Grăuntele de lumină 2023 – episodul 4

„Mamă, mamă, vino repede, arde casa!”

La auzul acestei vești, Claudia, mama a 8 copii a încercat să ajungă cât mai repede la copilașii care o așteptau în ceea ce fusese până atunci locul copilăriei lor.

În acea dimineață a lunii august, era plecată la Iași de unde din puținul agonisit prin multă muncă nădăjduia să cumpere câte ceva pentru a potoli foamea celor 8 micuți. Și-ar fi putut să le poată asigura mai mult, cu atâția copii de școală, nevoile nu sunt deloc puține. Au nevoie de papucei buni, de calitate, hăinuțe potrivite, rechizite, pachețel de școală, uneori de un bănuț al lor. Din păcate, însă, aceste nevoi nu sunt nici pe departe împlinite din bănuțul câștigat cu greu din munca cu ziua.

Atunci când a ajuns acasă, Claudia și-a găsit puii, salvați din casa în flăcări de către fratele mai mare. Slavă lui Dumnezeu, acum erau cu toții în siguranță, însă, din agoniseala de o viață nu mai rămăsese decât scrum.

Nu a durat mult și vestea a ajuns în bisericuța maternității „Cuza Vodă”. Îi cunoșteam bine familia și știam că mama noastră este o mamă dintre cele mai vrednice, astfel că nu am putut să nu-i sărim în ajutor.

Cum să lași atâtea suflete să doarmă sub cerul liber fără vreo haină care să-i îmbrace, ori fără vreo pătură să-i învelească, unde mai pui că cei mici aveau încă de pe atunci visuri dintre cele mai mari: Măriuca, o mogâldeață de doar 3 ani, energică și tare frumușică visa ca în căsuța lor să deschidă un „dispensar” prin care cei mici să se facă bine, după cum văzuse la doamna doctor din sat.

Deși ceva mai mare David își dorea să ajungă la academie de unde să devină măcar general. Cum să treci cu vederea peste visuri atât de mari?

Am făcut apel la toate sufletele bune, la toți oamenii care ar fi putut ajuta pe facebook, pe instagram, în presă. Îmi doream ca această nenorocire să fie un prilej de înnoire în viața acestei familii care merită pe deplin, și astăzi, orice ajutor. Și iată că ajutorul nu a întârziat să apară.

Timp de 4 luni, atât cât au locuit într-un fost spațiu comercial care le-au servit drept adăpost, părinții lui Alexandru și celor 7 frățiori ai săi s-au străduit cum au știut mai bine să dea o mână de ajutor la construcția unui cămin nou, să aibă grijă de cei mici, astfel că timpul în care s-a petrecut minunea a trecut cât ai clipi.

De Sfântul Nicolae din papuceii cu migală lustruiți ai celor 8 copii a răsărit… ???? ????????????????̆!

Astăzi cei mici trăiesc o copilărie cum nici nu au îndrăznit să viseze, o copilărie cu mai puține griji, la finalul căreia societatea se va îmbogăți cu 8 oameni de toată nădejdea.

Până atunci, însă, și ei ca toți cei 10.233 de copilași așteaptă de Sfintele Paști un GRĂUNTE DE LUMINĂ: încălțări noi, hăinuțe noi, pachet de igienă și pachet alimentar.

Dăruim lumină?????

Distribuie pe rețele sociale:

Alte Articole

„Mâna omului sau mâna lui Dumnezeu”

Dragilor, pe 31 mai, ajung la București, pentru o întâlnire pe care o aștept cu bucurie. Voi fi prezent la conferința „Mâna omului sau mâna lui Dumnezeu”, un eveniment organizat cu mult suflet de echipa Celebru și Părinte Podcast. Ne

Citeste »

PATRU ANI DE DRUMURI, LACRIMI ȘI NĂDEJDE!

Dragii mei, Daniela este una dintre mamele care rabdă de foame doar ca să-l mai vadă încă o zi pe Luca lângă frățiorul lui și lângă tatăl său. De patru ani face naveta între România și Roma. Chiria și cheltuielile

Citeste »

LUCA! LUPTĂ PENTRU VIAȚĂ!

Dragilor, am aflat prima dată de Luca în ianuarie, când un mesaj a început să circule printre noi. Un copil de doar 8 ani, bolnav de leucemie, care avea nevoie de ajutor urgent. Am distribuit atunci apelul, iar dumneavoastră ați

Citeste »

Asociatia Glasul Vietii Conturi Revolut

V. Andrei

+40757333711 copy

Revtag

@andreiglv copy

Cont RON

RO05BREL0005529173560100 copy

Cont EUR

LT463250061136956414 copy

Cod SWIFT

REVOLT21 copy

Asociatia Glasul Vietii Conturi Bancare

Titular cont

Asociatia Glasul Vietii copy

Cod fiscal

31539898 copy

Cont RON

RO41RNCB0178156773130001 copy

Cont EUR

RO14RNCB0178156773130002 copy

Cont USD

RO84RNCB0178156773130003 copy

Cont GBP

Indisponibil

BCR George

Disponibil

Cod SWIFT

RNCBROBU copy

Titular cont

Asociatia Glasul Vietii copy

Cod fiscal

31539898 copy

Cont RON

RO64BTRLRONCRT00W8759401 copy

Cont EUR

RO49BTRLEURCRT00W8759401 copy

Cont USD

RO89BTRLUSDCRT00W8759401 copy

Cont GBP

RO17BTRLGBPCRT00W8759401 copy

BT Pay

0744798610 copy

Cod SWIFT

BTRLRO22 copy