Oameni dragi, astăzi cu bucurie cinstim pe Sfinții Împărați Constantin și mama sa Elena, care și-au croit drum cu sfințenie către Dumnezeu. După cum bine știți, Constantin cel Mare s-a jertfit pentru a aduce lumină în Biserică, iar împărateasa Elena a fost cea care a descoperit Sfânta Cruce pe care Hristos a fost răstignit, pe Dealul Golgota, construind mai apoi Biserica Sfântului Mormânt, precum și multe alte lăcașuri sfinte pentru creștinii iubitori de Dumnezeu. Așadar, haideți să urmăm cu smerenie drumul prilejuit de sfinți către Domnul și să ne umplem sufletul de lumină și de bucurie.
Întru mulți, mulți ani cu sănătate și bucurie, tuturor sărbătoriților, mici și mari, din țară sau de peste mări și țări. La mulți ani, tuturor celor ce poartă numele de Elena și Constantin, dar și derivatele acestora: Ela, Elenca, Eleni, Eleonora, Ileana, Ilinca, Ilinuța, Lenuța, Lina, dar și Codin, Constanța, Constantina, Constanțiu, Constina, Costache, Costas, Costel, Costi, Costică, Costin,Tică. Fie ca Dumnezeu să-i binecuvânteze și să-i ocrotească de griji și necazuri!
Și pentru că e mare sărbătoare, nu avem cum să uităm nici de pruncuții noștri dragi și plini de lumină, de care de îngrijim zi de zi, să le asigurăm toate cele de trebuință! Ne lăudăm cu cei mai frumoși, cuminți și isteți Constantini și Elene, din lunga noastră listă de 10.233 de copii!
Câți sărbătoriți avem?
Vreo 150 de Constantini și 250 de Elene… cred că v-ați dat seama că trebuie să ne punem serios pe treabă cu toții, pentru a-i putea bucura pe sărbătoriții noștri dragi!
Haideți să aducem zâmbete pe chipurile pure și blânde ale copilașilor sărmani ori orfani!
Împreună dăruim bucurie!





